تاریخچه انواع خط
تاریخچه خط
1398-04-14
روانشناسی رنگها
چگونه شخصیت برندمان را بشناسیم؟
1398-11-21

کاغذ و سیر تحول آن

کاغذ پاپیروس

نخستین کاغذ ( پاپیروس )

نخستین شکل ذخیره اطلاعات حکاکی بر روی سنگ ، سپس بر روی فلزات و در مرحله بعد استفاده از لوحه های گلی بوده است. قدیمی ترین نمونه های به دست آمده از کتابت ، حکاکی بر روی سنگها بوده است . لوح های گلی بین النهرین و اوراق پاپیروس مصر که قدمت آنها به 3000 سال پیش از میلاد مسیح می رسد ، از کهن ترین کتابهای نوشته شده هستند. پاپیروس شباهت بسیار به کاغذهای امروز داشت و از گیاهی نی مانند ساخته می شد که در دره های پیرامون رود نیل در مصر می رویید. گیاه پاپیروس را می کوبیدند و با آب و پاپیروس خمیر تهیه کرده و پس از رد کردن آن از صافی ، آن را به صورت ورقه های پهن نازکی در می آوردند. نمونه هایی از ورقه های پاپیروس در موزه بریتانیای انگلستان موجود است.

از آغاز اختراع خط ، ایرانیان برای نوشتن کتیبه های سنگی و گلی ، پوست حیوانات و برگ درختان استفاده می کردند. پیش از اختراع کاغذ ، روی پوست بهضی از حیوانات می نوشتند. در حفاری های باستان شناسی منطقه اوران و نسا، نوشته هایی بر روی چرم به دست آمده که متعلق به دوره پارت هاست.

چینی ها از هزاره سوم پیش از میلاد به کتابت روی آوردند. چینی ها هم نخست تصویرنگار و بعدها اندیشه نگار شدند. این شیوه ، قرن هاست که تقریباً در نظام خط آنها باقی مانده است. چینی ها تا قبل از سال 105 میلادی ، روی نوارهای خیزران یا حریر می نوشتند اما خیزران سنگین و حریر گران بود ، در نتیجه در همان سال ها کاغذ را اختراع کردند. در آن زمان از پوست درخت ، ریسمان های قدیمی ، پارچه های کهنه و تورهای پوسیده صیادی خمیر درست می کردند و آن را به صورت لایه های نازک در می آوردند و پس از خشک شدن به صورت ورقی استفاده می کردند. به تدریج ساخت کاغذ به همسایگان این کشور پهناور راه پیدا کرد. در قرن هفتم ژاپنی ها هم هنر کاغذ سازی را از چینی ها آموختند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *